DIN Bıçaklı Vanalar

Malzemeler :

Çelik, Paslanmaz Çelik, Monel, Hastelloy, Duplex, Super Duplex 

Bağlantı :

Flanşlı, Kaynak Ağızlı, 

Tahrik Ünitesi  :

 Manuel , Pnömatik , Elektrik , Hidrolik

Sıcaklığı :

max.  (+1200 °C)

Anma Çapı :

DN40″ – 1600

Anma Basıncı:

Class 10 – 100

ANSI Bıçaklı Vanalar

Malzemeler :

Pik, Sfero, Çelik, Paslanmaz Çelik, Monel, Hastelloy, Duplex, Super Duplex

Bağlantı :

Wafer, Lug, Cift Flansli

Tahrik Ünitesi  :

Manuel , Pnömatik , Elektrik , Hidrolik

Sıcaklığı :

Max. (+1200 °C)

Anma Çapı :

2″ – 64″

Anma Basıncı:

Class 150

BICAKLI VANALAR

Bıçak sürgülü vanalar tam olarak adından da anlaşılacağı gibi çalışır. Bu tür valfler başlangıçta kağıt hamuru ve kağıt endüstrisi için tasarlanmıştır. Lifli hamur, normal bir sürgülü vananın kama ve yuvası arasına çarpacak ve akışın kesilmesini önleyecektir. Bıçaklı sürgülü vanalar, hamur ve sızdırmazlığı kesmek için keskin bir kenara sahip olacak şekilde tasarlanmıştır. Bu tür yararlı özelliklerle, bıçaklı sürgülü vana, bulamaç, viskoz sıvılar , Parcacikli Sivi akiskanlar ve çarpmanın sorun olduğu diğer sistemleri içeren uygulamalarda paha biçilemez hale gelmiştir.

Bıçaklı vanalar, çamur ve çamur uygulamalarında avantajlıdır çünkü kapama elemani olan Bicak , vizkoz sıvıları kolayca keser. Bunlar genellikle vizkoz  akışlı ağır yağlar, hafif gres, bulamaç, kağıt hamuru, vernik ve atık suyun işlenmesi  bıçaklı sürgülü vana uygulamalarin bazilaridir

Avantaj ve Dezavantajlari

Bıçaklı vanaların avantajları, ucuz olmaları, çalıştırılmaları kolay ve hafif olmalarıdır. Bıçaklı vanaların en önemli dezavantajlarından biri, düşük basınç sınırlamalarına sahip olduğunun bilinmesidir. Bu, onları temizlik veya sıhhi koşullar gerektiren uygulamalarda kullanım için daha az arzu edilmesini sağlar .

 

Tipler :

Wafer ( Flans Arasi )

Lug

Çift Flansli ( Double Flanged)

 

Bıçaklı sürgülü vanalar, ağırlıklı olarak katı madde içeriği yüksek sistemlerde açma-kapama ve izolasyon hizmetleri için tasarlanmıştır. Bıçaklı sürgülü vanalar özellikle bulamaç, viskoz, aşındırıcı ve aşındırıcı ortamların taşınmasında faydalıdır. Valfler, tamamen açık konumda minimuma indirilmiş bir basınç düşüşüne sahiptir, çalıştırılmaları kolaydır, nispeten düşük bir ağırlığa sahiptirler ve uygun maliyetlidirler.

Bıçaklı sürgülü vanalar, en zorlu ortamların bazılarında çalışmak üzere tasarlanmıştır, tipik olarak vizkoz sıvıları kesmek için keskinleştirilmiş bir bıçağa sahiptir.

Korozyonun önemli bir sorun olduğu atık su uygulamalarında özellikle faydalıdırlar. Bu nedenle, bulamaç ortamı için optimize edilmiş valf tasarımına ek olarak, aside dayanıklı paslanmaz çelikten yapılmış bir bıçağa sahip olmak, onu korozyonun neden olduğu hasarlara karşı daha az duyarlı hale getirmesi ve sonuç olarak daha az sıklıkta bakım ve hatta değiştirme gerektirmesi yararlıdır.

Bıçak sürgülü vanalar yalnızca tamamen açık veya tamamen kapalı konum gerektiren uygulamalar için kullanılmalı ve bunun için tasarlanmadıkları sürece akışı düzenlemek için kullanılmamalıdır. Sıvı, kısmen kapalı bir kapıya zorlandığında, disk ve yuvayı kademeli olarak aşındıran bir titreşim olacaktır. Ayrıca, bıçaklı sürgülü vanalar, su darbesinin etkilerine karşı korumak için yavaşça açılıp kapanacak şekilde tasarlanmıştır.

 

 Bıçaklı Sürgülü Valfler ile Sürgülü Valfler

Hem kama tipi sürgülü valfler hem de bıçaklı sürgülü valfler, öncelikle valfın tamamen açık veya tamamen kapalı olduğu açma-kapama hizmetleri için tasarlanmıştır. Akışı düzenlemek için bunların hiçbirinin kullanılması tavsiye edilmez, çünkü sıvı kısmen kapalı bir kapı titreşimine karşı ittiğinde ortaya çıkar ve kavitasyon sonunda yatağa ve gövdeye zarar verir. Ayrıca, su darbesi riskini azaltmak için her iki vana türü de yavaş açılıp kapanacak şekilde tasarlanmıştır.

Manuel , Pnömatik ve Elektrik Aktüatorü ile kullanılabilir ,

Her iki tür de aşağıdakileri içeren uygulamalarda kullanılabilir:

  • Bulamaçlar
  • Ağır yağlar
  • Yanıcı olmayan viskoz sıvılar
  • Atık su
  • Temiz su

Kapak ve bıçaklı sürgülü valfler arasındaki farklardan biri, bıçaklı sürgülü valfın bulamaç / viskoz ortamı daha iyi kesmek için genellikle keskinleştirilmiş bir diske sahip olmasıdır. Ayrıca, bıçaklı sürgülü valf, boyutsal olarak daha geniş olan bir sürgülü valfe kıyasla kısa bir yüz yüze uzunluğa sahiptir. Sonuç olarak, bir bıçaklı sürgülü valf, sürgülü valfe kıyasla hafiftir. Bunlar, bıçaklı sürgülü vananın temel farklılıkları ve muhtemelen en büyük iki avantajdır.

Bıçaklı vana kurulumları tipik olarak atık su arıtma tesislerinde, kimyasal tesislerde, madencilikte, çimento fabrikalarında ve diğer birçok endüstriyel uygulamada bulunurken, sürgülü vanalar tipik olarak içme suyu şebekelerinde, dağıtım ağlarında ve içme suyu pompa istasyonlarında bulunur.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Bıçaklı Vana nedir?

Bıçak sürgülü vanalar tam olarak adından da anlaşılacağı gibi kapama elemanı olarak bir plakanın akisi acil kapatması yoluyla çalışır. Bu tür valfler başlangıçta kağıt hamuru ve kağıt endüstrisi için tasarlanmıştır.

Bıçaklı Vanaların avantajları ve dezavantajları nedir?

Bıçaklı vanaların avantajları, ucuz olmaları, çalıştırılmaları kolay ve hafif olmalarıdır. Bıçaklı vanaların en önemli dezavantajlarından biri, düşük basınç sınırlamalarına sahip olduğunun bilinmesidir. Bu, onları temizlik veya sıhhi koşullar gerektiren uygulamalarda kullanım için daha az arzu edilmesini sağlar .

Bıçaklı vanalara aktüatör takılır mı?

Manuel , Pnömatik ve Elektrik ve Hidrolik  Aktüator ile kullanılabilir ,