Malzemeler :

Çelik, Paslanmaz Çelik, Monel, Hastelloy, Duplex, Super Duplex, Diger 

Bağlantı :

Flanşlı, Kaynak Ağızlı

Tahrik Ünitesi :

Manuel, Elektrikli, Pnömatik, Hidrolik

Sıcaklığı :

(-200 °C) – (+550 °C)

Anma Çapı :

3/4″ – 24″

Anma Basıncı:

Class 150 – 2500

ÇİFT KÜRESEL / DB&B PLUG  VANALAR

Güvenlik açısından kritik uygulamalarda doğrulanabilir ve sürdürülebilir kapatma ihtiyacı ile birlikte, sistem bütünlüğünü sağlamak amacıyla birincil ve ikincil sıkı kapatma için DB&B Vanalar  yaygın olarak kullanılmaktadır. Tarihsel olarak anaöliz edildiğinde , sistem bütünlüğü, kapsamlı maliyet  problemi ve ağırlık dezavantajlarına sahip olan ve aynı zamanda birden çok flanşlı yüzeyden kaynaklanan emisyon riskini artıran iki ayrı kapama ( Küresel , Plug vana gibi ….) bir makara parçası ve bir boşaltma vanası kullanılarak elde edilebilir. Sonuç olarak, birleşik entegre DB&B vanalari artık yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu vanalar, iki ana hat vanası arasına monte edilmiş bir tahliye vanasına sahip çift Küresel veya Plug vana;  tek veya yandan girişli bir gövde tasarımına sahiptir. Bu vanalar, çift yönlü metal oturmalı ve yumuşak contalamali tarzda, sızdırmaz kapamalı olarak mevcuttur. Bazen ikiz valfler olarak adlandırılan DB&B valfler, ANSI 150 ila 2500 sınıfında 600 mm NB’ye kadar Çift Blok ve Boşaltma (DB&B) tipte mevcuttur. Bu DB&B tasarım vanaları, boru hattında çift blok ve sızdırma yapılandırması oluşturmak için boru hattı mühendisleri tarafından kullanılan mevcut geleneksel tekniklerin yerini alır. Çift Blok ve Boşaltma valflerinin çeşitli tasarımları ve konfigürasyonları aşağıdaki gibidir:

 

TEK KÜRESEL TRUNNION DB&B

Konvansiyonel  tek küreli trunnion monteli küresel vanalar, iki etkili ,  genellikle çift yönlü yuvaya sahiptir. Gövde boşluğuna daha sonra yuva bütünlüğünün doğrulanmasına olanak sağlamak için gövde ;boşluğu , boşaltma noktasında bir boşaltma valfi takılabilir ve bu tip valf daha sonra “Çift Blok ve Tahliye Valfi” (DBB) olarak tanimlanir . Boru Hattı Vanası, boşaltma noktasında sıfır sızıntıyı doğrulamak için her vana ayrı ayrı test edilir.. Konvansiyonel  tek küreli trunnion vanalar tipik olarak, aşağı akışta gövde boşluğu basıncını otomatik olarak tahliye eden kendinden tahliyeli “tek sızdırmaz” yuvalara sahiptir. Yalnızca yukarı akışı rahatlatan tek yönlü valfler belirtilebilir. Geleneksel tek bilyeli tasarım, gövde boşluğunun aşırı basınç altında olması durumunda kapalı bir valfin yukarı veya aşağı yönde sızmasına izin verir.

Çift piston etkili (DPE) yuvalar, tek küreli DB&B Trunnion  vanalarei olarak sapesifize edilebilir . Bu tip vana, API6D ‘de  “Çift İzolasyon ve Boşaltma valfi” (DIB) olarak sınıflandırılır. Bu tasarım, her iki sit’in  da her zaman sızdırmaz olmasını sağlar, bir sit arızalansa bile, diğer sit iki yönlü bir sızdırmazlık sağladığından diğer sit sızdırmazlığı sağlamaya  devam eder. DPE sitleri  ile, bir gövde boşluğu harici basınç tahliye valfi takılır (bu, isteğe bağlı olarak valfin yukarı akış flanşına veya genişletmeye geçebilir). Bu, çift küreli  DB&B vanalarından daha ucuz bir seçenektir ve aynı zamanda yüksek seviyede bütünlük sağlar.

 

DBB Vanalar

Double Block and Bleed nedir ?

DBB  vanası, iki sit yüzeyinden oluşan tek vanadır. Vana kapalıyken her iki vana ucundan gelen basınca karşı sızdırmazlık sağlayabilir. Bu vananın temel çalışma özelliği, sit yüzeyleri arasındaki akiskani boşaltması veya havayi bosaltmasidir . DBB Vana , tek tek valflerin cıvatalanması ihtiyacından kaçınılacak şekilde tasarlanmıştır. Tek bir valf, maliyeti % 60’ın üzerinde düşüren çift sizdirmazlik sağlayabilir.

Dizayn:

Manifold veya uni olarak işlev gören iki blok vananın yanı sıra bir boşaltma vanası vardır. Bu montaj, pozitif bir izolasyon sağlamak için kurulur. Çift blok ve tahliye vanaları, tehlikeli veya toksik sıvı prosesleri veya yüksek basınçlı sistemler ve daha birçok kritik proses için kullanılır. Bu vanalar, genellikle 10.000 psig’lik bir basınç aralığına ve genellikle -70.6 ° F ila + 1.002 ° F’lik bir sıcaklık aralığına sahip olabilir.

 

Uygulama:

Çift DBB vanası, kimyasal uygulamalarda , manometre baglantilarinda , Petrokimyada ile Petrol& Gas Sektörlerinde uygulama alanlari bulur . DB&B  vanaları çok daha az ağırlık ve alana ihtiyaç duyar, ancak üç farklı vananın işini yapabilir, yani iki izolasyon vanası ve bir tahliye vanası.

Genel olarak bu vanalarin ne zaman kullanilmasi gerektiği ile ilgili kafa karisikligi oluşabilir , Temel olarak bu vanalar iki izolasyon yöntemi arasında bir havalandırma/Bosaltma  valfi gerektiğinde ve yüksek sizdirmazlik  istendiğinde  kullanılır.

Çalışma:

tesiste prosesler aktif iken ve bakım faaliyetleri gerçekleştirilirken pozitif izolasyon sağlamak için DB&B vanaları kullanılır. Pozitif izolasyon, kapatma, bakım veya onarım faaliyetleri sırasında gerçekleştirilebilir. İlk başta, her iki vana  kapalıdır. Daha sonra, bakıma hazırlanmak için kapatma tarafı havalandırılır. İki blok valfi arasındaki boşlukta sıkışan işlem sıvısı, boşaltma valfi düzeneği tarafından tahliye edilir. Bu şekilde kapatma tarafı, izolasyon vanaları vasıtasıyla proses akışkanlarından ayrılır.

 

DB&B Vanası  Ek Avantaji

 DB&B  vanasi, geleneksel bağlantıya göre ek avantaj elde etmenizi sağlar. İki küre  arasında bulunan boşluk çok küçüktür, bu da bir operatörün alanı oldukça verimli bir şekilde boşaltabileceği ve dolayısıyla çalışması kesinlikle güvenli bir ortam oluşturabileceği anlamına gelir.

 

  DB&B  Vanalar – YÜZER TİP

küresel vanaların tasarımı, kürenin  contalar arasında serbestçe dönmesine izin veren “yüzen Küre ” ilkesine dayanmaktadır.

Topun yukarı akış yüzeyine etki eden sıvı basıncıyla pozitif bir sızdırmazlık elde edilir ve

aşağı yöndeki basinc , küre ile  conta arasında sabit bir homojen temas oluşturarak sizdirmazlik sağlar

Küre, kumanda kolunun veya opsiyonel  olarak aktüatörün takılı olduğu çıkıntılı kare uçlu kapalı bir mil tarafından çalıştırılır.

Küresel vanalar, açma / kapama akış kontrol cihazları olarak kullanılmak üzere tasarlanmıştır ve sıvı akışını kısmak için kullanılmamalıdır. Vanalar her zaman tamamen açık veya tamamen kapalı olmalıdır.

 DOUBLE BLOCK & BLEED – TRUNNION TİPİ

 Trunnion  küresel vana, küreyi  üstte ve altta sabitlemek için mekanik bir araca sahiptir, bu tasarım, daha büyük ve daha yüksek basınç vanalarına uygulanan standart tasarımdır.

Sızdırmazlık, hat basıncı yukarı yöndeki yuvaya etki ettiğinde akışı kesen yaylı piston tipi sitlerle sağlanır. Kendinden tahliyeli  sitler  durumunda Trunnion  tasarımı sayesinde boşluk aşırı basıncının otomatik olarak rahatlatılması sağlanır. Küre  çalısmasi , operatöre  bağlı olan sızdırmaz bir mil ile desteklenir. Küresel vanalar, açma / kapama akış kontrol cihazları olarak kullanılmak üzere tasarlanmıştır ve sıvı akışını kısmak için kullanılmamalıdır. Vanalar her zaman tamamen açık veya kapalı olmalıdır.

DB&B Vana  TASARIMININ FAYDALARI

  • OPERASYONLARDA GELİŞMİŞ GÜVENLİK
  • YER, AĞIRLIK VE MALİYET TASARRUFU
  • AZALTILMIŞ SIZDIRMAZLIK NOKTALARI
  • DAHA AZ MONTAJ VE BAKIM GEREKSİNİMLERİ VE MALİYETLERİ
  • KOMPAKT TASARIM
  • IHMAL EDILEBILIR BASINÇ DÜŞMESİ İÇİN KESİNTİSİZ AKIŞ
  • YÜKLENMEDEN VE TİTREŞİMDEN AZALAN GERİLİMLER
  • ÖZEL DURUMDA TASARLANMIŞ VE MÜHENDİSLİĞİ

Sıkça Sorulan Sorular

DB&B Vana nedir?

Güvenlik açısından kritik uygulamalarda doğrulanabilir ve sürdürülebilir kapatma ihtiyacı ile birlikte, sistem bütünlüğünü sağlamak amacıyla birincil ve ikincil sıkı kapatma için DB&B Vanalar  yaygın olarak kullanılmaktadır.

DB&B vanaların uygulama alanları nedir?

DBB vanası, kimyasal uygulamalarda , manometre baglantilarinda , Petrokimyada ile Petrol& Gas Sektörlerinde uygulama alanlari bulur . DB&B  vanaları çok daha az ağırlık ve alana ihtiyaç duyar, ancak üç farklı vananın işini yapabilir, yani iki izolasyon vanası ve bir tahliye vanası.

Genel olarak bu vanalarin ne zaman kullanilmasi gerektiği ile ilgili kafa karisikligi oluşabilir , Temel olarak bu vanalar iki izolasyon yöntemi arasında bir havalandırma/Bosaltma  valfi gerektiğinde ve yüksek sizdirmazlik  istendiğinde  kullanılır.

DB&B Vanaların kullanım avantajları nedir?

DB&B  vanasi, geleneksel bağlantıya göre ek avantaj elde etmenizi sağlar. İki küre  arasında bulunan boşluk çok küçüktür, bu da bir operatörün alanı oldukça verimli bir şekilde boşaltabileceği ve dolayısıyla çalışması kesinlikle güvenli bir ortam oluşturabileceği anlamına gelir.Kisaca iki vananın yapacagi faydayı tek bir vana ile elde etmenizi saglar .

DB&B Floating Küresel vana ile DB&B Trunnion küresel vana arasındaki fark nedir?

Trunnion  küresel vana, küreyi  üstte ve altta sabitlemek için mekanik bir araca sahiptir, bu tasarım, daha büyük ve daha yüksek basınç vanalarına uygulanan standart tasarımdır. Floating yani yüzer tip Küresel Vanada ise basınçla birlikte küre hareket eder ve çok yüksek basınçlar icin uygun degildir .