DIN Kontrol Vanaları

Malzemeler : Celik, Paslanmaz Celik, Bronze, Monel, Hastelloy, Duplex, Super Duplex , Diger Malzemeler
Bağlantı : Flanşlı, Kaynak Ağızlı
Tahrik Ünitesi : Pnömatik, Elektrikli ,Hidrolik
Sıcaklığı : (-200)-(+550°C)
Anma Çapı : DN 15-DN 2200
Anma Basıncı : PN 16 – PN 630

ANSI Kontrol Vanaları

Malzemeler :

Çelik, Paslanmaz Çelik, Monel, Hastelloy, Duplex, Super Duplex 

Bağlantı :

Flanşlı, Kaynak Ağızlı

Tahrik Ünitesi :

Elektrikli, Pnömatik, Hidrolik

Sıcaklığı :

(-200 °C) – (+550 °C)

Anma Çapı :

1/2″ – 56″

Anma Basıncı:

Class 150 – 4500
kontrol vanası

Kontrol Vanasi nedir?

Kontrol Vanaları basınç ve debi-sıcaklık vb. kontrol ve regüle etmek için dizayn edilmiştir. İşi otomatik olarak yapabilirler ve sürekli olarak sistemi gözetleme ihtiyacınızı ortadan kaldırırlar. İstenilen belirli basınç için doğru kontrol vanasını seçebilirsiniz. Kontrol Vanalarının, sistemlerinde çalışan proses kontrol vanaları nedeniyle otomatik kontrol terminolojisinde son kontrol elemanı olarak da bilindiğini bilmek ilginçtir.

Basınç kontrol valfi nedir?

Valf temel olarak sıvı akışını kontrol eder. Kontrol vanaları, akış geçidinin boyutunu değiştirerek çalışır. Kontrol vanaları, debiyi ve sıcaklık, basınç ve sıvı seviyesi gibi miktarları doğrudan kontrol edebilir. Basınç kontrol valfi, sistem basınçlarını istenen sınıra doğru doğru aralıkta tutmaktan sorumludur. Çalıştıkları sistemde ayarlanan basıncın güvenli bir şekilde korunmasına yardımcı olabilirler. Günümüzde hemen hemen tüm hidrolik sistemlerde bunları bulabilirsiniz.

Basınç kontrol vanaları, boşaltma, tahliye, sıra, azaltma ve dengeleme gibi farklı tiplere sahiptir. Bu basınç kontrol vanaları yardımıyla gerekli basınç kontrolünün sağlanabilmesi için bir kısıtlamaya ihtiyaç duyulmaktadır. Ve bu tiplerin hemen hepsi genellikle kapalı vanalardır ve sadece indirgeyici tip genellikle açıktır.

Kontrol Vanaları Çalışma Prensipleri

Kontrol valfleri, akan sıvıyı manipüle ederek kimyasal bileşikler, buhar, gaz ve su gibi akan bir sıvının değişkenlerini istenen ayar noktasına yakın tutmaya çalışır. Buradaki elektronik veya pnömatik olabilen kontrol sinyali CV’yi kontrol  eder ve konumunu değiştirerek akan sıvının doğru kontrolünü sağlar ve karlı üretim gereksinimlerine ulaşır. Ayrıca gereksiz maliyetleri azaltarak para tasarrufuna yardımcı olur.

Hidrolik, elektrikli veya pnömatik aktüatörler, vananın istenen açılma derecesini ayarlayabilen modülasyonlu bir vana yardımıyla otomatik kontrol vanalarını ve vana pozisyonerlerini açıp kapatmaktan sorumludur. Bu modülasyon valfleri, istenen sonuca göre tam açıktan tam kapalıya kadar farklı pozisyonlara ayarlanabilir.

Hava tahrikli valfler (pnömatik kontrol valfi) için gerekli olan tek şey basınçlı hava beslemesidir, bu da basitliği nedeniyle onu en yaygın kullanılan tip haline getirirken, elektrikle çalışan valfler gibi diğer valfler ek anahtarlama tertibatı ve kablolamaya ihtiyaç duyar. Hidrolik olarak çalıştırılan valfler, hidrolik sıvı için geri dönüş hatlarının yanı sıra yüksek basınçlı beslemeye de ihtiyaç duyar.

Havayla çalıştırılan (pnömatik) kontrol sinyalleri normalde 3-15psi (0,2 – 1,0 bar) basınç aralığında çalışır. Endüstri için, HVAC sistemi için 4-20mA ve 0-10V’luk bir elektrik sinyali gereklidir.

Bu günlerde son teknoloji elektrik kontrolü, 4 ila 20mA kontrol akımı için akıllı iletişim sinyali kullanır. Valfin durumunu geri bildirebilir ve konumunu kontrolöre doğrulayabilir.

CV’nin Ana Bölümleri

Otomatik kontrol vanalarında üç ana kontrol vanası parçası vardır: Aktüatör, Konumlandırıcı ve Vana Gövdesi.

  • Aktüatör Bu parça, vananın modülasyon elemanının hareket ettirilmesinden sorumludur.
  • Vana Gövdesi: Küre veya Disk gibi modülasyon elemanını içerir.
  • Vana Konumlandırıcı: Bu ünite vananın konumunu kontrol etmek ve açılma derecesinin istenen sayı ile aynı olduğundan emin olmaktan sorumludur.

Kontrol vanalarının farklı türleri vardır ancak bazıları diğerlerinden daha popülerdir. En popüler olanları kısaca ele alacağız.

CV’lerin nasıl sınıflandırıldığı, basınç düşüş profili, kontrol elemanının hareket profili, çalıştırma ortamı ve işlevsellik gibi farklı özelliklere göre yapılır.

Farklı sınıflandırmalar, avantajlar ve dezavantajlar

Kontrol valflerini basınç düşüşü profiline göre sınıflandırırken, Yüksek Geri Kazanımlı valf ve Düşük Geri Kazanımlı valf olmak üzere iki yaygın tip olacaktır. Kelebek Vana, Plug Vana, Gate Vana ve Küresel  Vana, yüksek geri kazanımlı vana tipi olarak kabul edilir. Düşük Geri Kazanımlı vana tipi, Köse Vana ve Globe Vana dir .

İşlevselliğe dayalı kontrol valfleri sınıflandırması şunları içerir: Çek Valf (örn.: Türbin baypas valfi), Kapatma ve Açma Valfi (örn.: Sürgülü Valf, Pinch Valfi) ve Yaylı Emniyet Valfi.

Son fakat en az değil, kontrol vanalarını harekete geçiren ortama göre ayırmaktır. Bu özellik, Manuel Valf, Elektrikli Vana Pnömatik Vana  ve Hidrolik Vanna  gibi farklı türleri içerir.

Kontrol Vanalarını Kullanmanın Avantajları

Yüksek performans ve kolay bakım, yüksek kaliteli bir kontrol vanasının sunduğu harika özelliklerden sadece birkaçıdır. Dayanıklılık ve çeşitli koşullara dayanabilme, bu tür ünitelerden bekleyebileceğiniz diğer avantajlar arasındadır. Kontrol vanalarını gaz, enerji, çelik, petrokimya vb. farklı sektörlerde kullanabilirsiniz.

Kontrol vanaları sadece gereksiz maliyetleri ortadan kaldırarak paradan tasarruf etmenizi sağlamakla kalmaz, aynı zamanda ürün çeşitliliğinin yanı sıra prosesi de en aza indirmeye yardımcı olur. Aynı zamanda ilgili birimlerin her bir sürecine tanımlanmış standartlar üzerinden güvenlik getirir.

Artık kontrol vanaları hakkında gerekli tüm bilgileri bildiğinize göre, Orbital Valve sitesindeki diğer ilgili makaleleri inceleyerek parçaları ve farklı türleri hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz. Ve herhangi bir sorunuz varsa, bize yazmaktan çekinmeyin ve uzmanlarımızdan biri tüm sorunlarınızı çözecektir.

Sıkça Sorulan Sorular

Kontrol Vanası nedir?

Kontrol Vanaları basınç ve debi-sıcaklık vb. kontrol ve regüle etmek için dizayn edilmiştir. Çalısmayı  otomatik olarak yaparlar ve sürekli olarak sistemi gözetleme ihtiyacınızı ortadan kaldırırlar.

Kontrol Vanaları nerelerde kullanılır?

Günümüzde hemen hemen tüm tesislerde  ve akışkan sistemleinde kontrol vanası kullanılmaktadır.

Kontrol Vanası çeşitleri nelerdir?

Kelebek Vana, Plug Vana, Gate Vana ve Küresel  Vana, yüksek geri kazanımlı vana tipi olarak kabul edilir. Düşük Geri Kazanımlı vana tipi, Köse Vana ve Globe Vana olarak 6 çeşit kontrol vanası vardır.

Neden Kontrol Vanasını tercih etmeliyim?

Kontrol vanaları sadece gereksiz maliyetleri ortadan kaldırarak paradan tasarruf etmenizi sağlamakla kalmaz, aynı zamanda ürün çeşitliliğinin yanı sıra prosesi de en aza indirmeye yardımcı olur. Aynı zamanda ilgili birimlerin her bir sürecine tanımlanmış standartlar üzerinden güvenlik getirir.