Plug Vanalar

Malzemeler : Sfero, Çelik, Paslanmaz Çelik, Monel, Hastelloy, Duplex, Super Duplex
Bağlantı : Flanşlı, Dişli
Tahrik Ünitesi : Manuel, Elektrikli, Pnömatik, Hidrolik
Sıcaklığı : (-30 °C) – ( +280 °C)
Anma Çapı : DN 15 – 400
AnmaBasıncı: PN 10 – 160
Plug Vanalar

Plug (Tapalı) Vanalar

Plug (Tapalı Vanalar) çift yönlü akış sağlayan, akışkanın geçişini kolaylaştıran yapıya sahip olan ve yüksek ya da düşük sıcaklıklara uygun tipleri bulunan vanalardır. Koni ya da silindirik yuva içerisine oturtulan plug vanaların tam açık ya da tam kapalı olarak çalıştırılması tercih edilmektedir.

Plug Vana Özellikleri

Plug vanalarda akışkanların geçişi rahattır. Aynı zamanda kullanımı da kolay olduğu için tercih edilirler. Plug vanaların arızalanması durumlarında vana gövdesi sökülmeden tamirat yapılabilir. Ancak metal sızdırmazlık kullanıldığı için aşınma direnci düşüktür. Bu nedenle tapalı vanalar sızdırmaz özelliğini kısa sürede kaybedebilir.

Plug vanalar DN8 ile DN100 arasında anma ölçüsüne sahiptir. Basınç değeri ise PN 63’e kadar yükseltilebilmektedir. Genellikle (-10°C) ile (+100°C) sıcaklık için üretilmekle birlikte, çalışma sıcaklığı aralığı (-200°C) ile (+800°C) arasındaki değerlere kadar genişletilebilir.

Plug Vana Çeşitleri

Plug vanalar tapa geometrisi, akış yönü ve yağlanma şekline göre çeşitlilik arz eder.

  1. Tapa Geometrisine Göre Plug Vanalar

Plug vanalar konik ve silindirik olarak üretilebilmektedir. Konik tapaların sızdırmaz özelliği daha güçlüdür. Silindirik tapalı vanalarda delikler yuvarlak kesitli ya da dikdörtgen biçimdedir. Konik tapalı vanalarda ise delik yapısı kesitli veya trapezdir.

  1. Akış Yönüne Göre Plug Vanalar

Plug vanalar 2 yollu, 3 yollu ve 4 yollu biçimde imal edilebilmektedir. En yaygın kullanılan tip 2 yollu vanalardır. 3 ve 4 yollu vanalar dağtım veya karışım amaçlı kullanılır.

  1. Yağlanma Şekline Göre Plug Vanalar

Plug vanalar yağlanmayan ya da yağlanan özellikte üretilebilmektedir. Yağlanmayan vanalar basit tiptir ve yağlayıcı kullanılması mümkün olmayan uygulamalarda kullanılır. Yağlanan vanalardan ise genellikle petrol sahaları ya da rafinelerde yararlanılır.

Kullanım Yerleri

Katılaşmayan, agresif ya da nötr yapıdaki akışkanların kullanımı için uygun olan Plug vanalar, gaz taşıma ana hatları, petrokimya, petrol, kimyasal akışkan gibi sanayi alanlarında kullanılmaktadır.

English