DIN Gate (Sürgülü) Vanalar

Malzemeler : Çelik, Paslanmaz Çelik, Bronz, Monel, Hastelloy, Duplex, Süper Duplex
Bağlantı : Flanşlı, Kaynak Ağızlı
Tahrik Ünitesi : Manuel, Elektrikli, Hidrolik
Sıcaklığı : (-200 °C) –( +550 °C)
Anma Çapı : DN 15 – 1200
Anma Basıncı: PN 10 – 630

ANSI Gate (Sürgülü) Vanalar

Malzemeler :

Bronze, Steel, Stainless Steel , Monel, Hastelloy,Duplex , Super Duplex 

Bağlantı  :

Flanged, BW/SW

Tahrik Ünitesi :

Manuel ,Elektrik ,Hidrolik

Sıcaklık :

max. (+550 °C)

Anma Çapi :

1/2″ – 48″

Anma Basinci :

Class 150 – 2500

 

Sürgülü (Gate) Vanalar

Sürgülü vanalar, kızgın su, kimyasal akışkanlar ya da basınçlı hava kullanımına uygundur. (-200°C) ile (700°C) arası sıcaklıktaki maddeler için kullanılabilir. DIN sürgülü vanalar flanşlı, kaynak ağızlı ya da dişli özelliktedir.

Yumuşak conta kapak valfına sahip olan DIN sürgülü vana, paslanma ve sızdırmaya karşı da dirençlidir. Yumuşak conta vanası erozyon ve korozyona karşı koruma sağlar. Üretiminde kullanılan sfero maddesi sayesinde standart vanalara oranla daha hafiftir. Geleneksel sürgülü vanalarda valf tabanın çentiğinde taş, çimento, ahşap gibi döküntüler vananın sıkıca kapanmasını engelleyerek sızıntıya sebep olabilir. Sürgülü vana sistemlerinde yumuşak contalı valf, taban seviyesinde tasarlandığı için yabancı cisimlere karşı koruma sağladığından sızdırma riskini en aza indirir. Bu açıdan DIN ve ANSI standartlarına sahip sürgülü vanalar güvenlidir.

Konvansiyonel vanalara oranla yüzde 20-30 arasında daha hafif olan DIN ve ANSI sürgülü vanalar, kurulum, kullanım ve bakım açısından kolaylık sağlar. İç gövdede toksik özelliğine sahip olmayan reçine kaplama kullanıldığı için pas ve korozyon oluşmaz. Bu özelliği sayesinde DIN ve ANSI standartlarına sahip sürgülü vana atık su sistemlerinde de kullanılabilir. Sfero dökümü olan valf gövdesi sayesinde darbelere karşı geleneksel vanalara oranla daha dayanıklıdır ve uzun ömürlüdür.

Kullanım Alanları

Sürgülü vana, endüstriyel sistemlerde kullanılabilir. Petrol, gübre, elektrik ve kimyasal içerikler için sıvı boru hattında gibi alanlarda kullanımı uygundur.

Sürgülü Vanalar, izolasyon vanaları olarak Kullanilmak için tasarlanmıştır. Bu vanalar, borulardan sıvı akışını düzenlemeyi kolaylaştırır. Akışı başlatmak veya durdurmak için bu vanalar boru hatlarında kullanılırlar . Sürgülü vanalar çok sayıda işlev için kullanılır ve genellikle evlerde ve endüstriyel tesislerde kullanılırlar .

 

Gate Vanalar akisknin herhangi bir özelliğini kontrol etmek kullanılmazlar , Sadece akisi açmak ve kesmek icin  kullanılırlar , bu nedenle tam acik veya tam kapali konumda kullanilmalari gerekir , Akiskana Uygun malzemeler  seçildiği takdirde hemen hemen nher türlü akiskanda kullanılabilirler

Her türlü aktüatörle akuple edilebilir .

 

Avantajları

  • Sürgülü vanalar son derece düşük sürtünme kaybı içerir

Devre içinde her şekilde kullanılabilirler.

Düzgün akış sağlarlar, basınç kaybı minimumdur

Sürgülü vanalar, çok fazla enerji tasarrufu yapmayı ve toplam sahip olma fiyatını düşürmeyi kolaylaştırır

 

Dezavantajları

Sürgülü vanalar hızlı bir şekilde açılıp kapanamaz

Titreşime neden olurlar

Düzensiz olarak yüksek sıcaklık değişimlerinin olduğu sistemlerde, vana bitişindeki borudaki yük sayesinde, sürgülü vanalarda sızıntılar meydana gelir.

Sürgülü vana oturma yüzeylerinin işletimi, bakımı ve onarımı karmaşıktır.

 

Uygulamalar:

Sürgülü vanalar, aşırı sıcaklık ve basınç koşullarında kullanıma uygundur.

açma-kapama uygulamaları için kullanılırlar..

Hemen nhemen nbütün sektörlerde kullanilabildiginden cok yaygin bir kullanimi vardir

Sıkça Sorulan Sorular

Gate (Sürgülü) Vana nedir?

Sürgülü vanalar, kapama elemanı olarak bir sürgünün kullanildigi  her türlü akışkan uygun olan vanalardir . (-200°C) ile (550°C) arası sıcaklıktaki akışkanlar için kullanılabilir.

Gate (Sürgülü) Vananın uygulama alanları nedir?

Sürgülü vana, endüstriyel sistemlerde kullanılabilir. Petrol, gübre, elektrik ve kimyasal içerikler  gibi her türlü proseste ve tesiste kullanımı uygundur.

Gate (Sürgülü) Vanaların kullanım amacı nedir?

Sürgülü Vanalar, izolasyon vanaları olarak Kullanilmak için tasarlanmıştır.

Gate (Sürgülü) Vana kontrol amaçlı kullanılabilir mi?

Gate Vanalar akiskanin herhangi bir özelliğini kontrol etmek kullanılmazlar.