Malzemeler : Çelik, Paslanmaz Çelik, Monel, Hastelloy,Duplex, Super Duplex
Bağlantı : Flanşlı, Kaynak Ağızlı
Tahrik Ünitesi :  Manuel, Elektrikli, Pnömatik, Hidrolik
Sıcaklığı : (-200 °C) – (+550 °C)
Anma Çapı : DN15 – DN 2200
Anma Basıncı: PN 10 – PN 630
Vana Tipleri Kontrol, Gate ,Globe, Çekvalf, Küresel  Kelebek,  Plug, DB&B, Orbit  Choke, vs …

 

ANSI Yüksek Basınç Vanalar

 

Malzemeler : Çelik, Paslanmaz Çelik, Monel, Hastelloy,Duplex, Super Duplex
Bağlantı : Flanşlı, Kaynak Ağızlı
Tahrik Ünitesi :  Manuel, Elektrikli, Pnömatik, Hidrolik
Sıcaklığı : (-200 °C) – (+550 °C)
Anma Çapı : 1/2″ – 56″
Anma Basıncı: Class 150 – 4500
Tipler Kontrol, Gate ,Globe, Çekvalf, Küresel  Kelebek,  Plug, DB&B, Orbit  Choke, vs …

YÜKSEK BASINÇ VANALAR

 

Yüksek basınç vanalar , küresel petrol üretiminden havacılık üretimine kadar çeşitli endüstrilerde kullanılmaktadır. Aslında, hemen hemen her sistemde veya hatta  bulunurlar ve sistem basınçlarına karşı güven içinde çalışırlar . Normalde yüksek basınç vana olarak kastedilen PN63’den  ( DIN ) veya  Class600’den  (ANSI ) dahil ve üzeri basınç sınıflarıdır .Aslında Vana sektöründe Yüksek basınç terimi farklı algılanmaktadır .. Örneğin 15-20  bar bar gibi düşük basınç olan sistemler yüksek basınç olarak adlandırılmaktadır .  Düşük Basınç ile arasındaki fark tasarım özelliklerinden gelmektedir ki bu dizayn Akışkan basıncı ve sıcaklığına göre yapılmakdır , öreneğin Vana et kalınlığı veya malzeme dbe değişkenlere göre seçilmektedir .

 

Genel olarak konuşursak, aşağıda belirtilen  yüksek basınç vana türleri vardır; hadi her birine bir göz atalım.

 

Tahliye veya  Emniyet : Vanalar  önceden ayarlanmış bir  set basıncı altında çalışır. Bu set değeri , sistemin gerekli işi yapmak için üretmesi gereken kuvvetlerin bir fonksiyonudur; bu kuvvetler kontrol edilmezse veya sınırlandırılmazsa, (bazen aşırı derecede) pahalı ekipmana ve akışkan gücü bileşenlerine zarar verebilirler. Tahliye  veya Emniyet valfleri, basınçlar çok yükseldiğinde fazla basıncı sistemden boşaltarak maksimum basıncı sınırlayan korumalar görevi görür.

 

Basınç Düşürme : Bir sistemde  veya hatta daha düşük basıncın korunması söz konusu olduğunda, basınç düşürücüler  en pratik çözümlerdir . ayar basıncının altında bir basınca maruz kaldığında açık ve kapalı kalan bu listedeki tek yüksek basınç vanaları  bunlardırdır . İki tipte gelirler: doğrudan etkili ve pilot kumandalı.

 

Kontrol  : Bazı Sistemlerde veya hatlarda oransal veya sadece aç Kapa görevleri için kullanılırlar  ki bu vanalarda aktüatör bulunur. (Pnömatik gibi) .Bu sistemler Kontrolör , Selenoid , Pozisyoner ve çeşitli Sensörler ile birlikte kullanılırlar

 

Hat Kapama : Bu yüksek basınç vanaları , genellikle Hattı olası tehlikelerden korumak Vanadan sonrasını sistemden izole etmek amacı ile manuel veya Aktüatörlü olarak kullanılırlar

 

İster küresel vanaya ister sürgülü vanaya ihtiyacınız olsun, iş için doğru vanayı bulmak, yüksek basınç durumlarında emniyet , Çevre ve insan sağlığı için çok önemlidir .

 

 

Kullanım Alanları

 

Yüksek  Basınç olan her sistemde , Hatta veya  Sektörde kullanılırlar